Bilgisayarda Andorid işletim sistemi nasıl çalıştırılır?

Eski bilgisayar kullanıcıları hatırlayacaktır, bilgisayarların yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Atari’lerden bilgisayara geçen kullanıcılar, Atari oyunlarını oynayabilmek için emulator kullanırlardı. Tıpkı bir emulator gibi çalışan programlar ile bilgisayarınızda Android işletim sistemi çalıştırabilirsiniz.

Peki bilgisayarımızda Android işletim sistemini nasıl çalıştırabiliriz?

Remix OS

remixos-pc

Başlı başına kendi ara yüzüne sahip olan bu program sayesinde, android işletim sisteminde yapılan hemen her işlemi yürütmek mümkün. Ayrıca Snapchat gibi masaüstü versiyonu olmayan birçok uygulama da buna dahil.

Aynı zamanda bu programlar arasında en karmaşık kurulum aşaması da Remix OS’e ait. Zira program yüklendikten sonra bilgisayarınızın boot ayarlarından güvenli boot özelliğini kapatıp, boot sıralamasında da Remix OS seçmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınızda ana işletim sistemi olarak Remix OS kullanmanızı tabi ki önermiyoruz ancak alternatif olarak Android işletim sistemi çalıştırmak isteyenler ya da geliştiriciler için işe yarayabilecek bir program. Android Marshmallow sürümünü kullanan program, oldukça stabil çalışıyor diyebiliriz.

http://www.jide.com/remixos-for-pc

Bluestacks

bluestacks

Hem Windows, hem de Mac bilgisayarlarda çalışabilen BlueStacks, tablet görünümünde bir ara yüzle çalışıyor. Özellikle mobil oyunları PC’de oynamak üzere geliştirilen Bluestacks, hileci gençliğin de vazgeçilmezlerinden.

Ayrıca içerisinde Bluestacks TV adında, oyun oynarken canlı yayın yapmanızı sağlayan, bir özelliği de barındıran Bluestacks, kimi zaman performans sorunları yaşatsa da, özellikle Pokemon Go’nun çıkışından sonra, oldukça popüler hale geldi.

http://www.bluestacks.com/

Andy

andy-pc

Android Marshmallow sürümünü kullanan Andy, tıpkı Remix OS gibi, tam ekran olarak çalışıyor. Google Play Store yerine Amazon Playstore ile birlikte gelen programa, Play Store’u sonradan yüklemek mümkün.

Özellikle dokunmatik donanıma sahip bilgisayarların bu özelliğini destekliyor olmasıyla gerçek Android kullanımına çok yakın bir deneyim yaşatsa da Andy, barındırdığı reklam uygulamaları ya da siz istemeden yaptığı yüklemelerle can sıkabiliyor.

Google’ın Chromebook dışındaki bilgisayarlar için de Android çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Ancak o gün gelene dek, en iyi seçenekler bunlar arkadaşlar…

http://www.andyroid.net/

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica