Dyn’e yapılan DDoS saldırısında kullanılan kameralar toplatılıyor!

ddos-saldirilarinda-kullanilan-cihazlar

Geçtiğimiz hafta Dyn şirketinin DNS sunucularına DDoS saldırısı yapılmıştı. Bu saldırı yüzünden Twitter gibi büyük sayfalar kullanım dışı kalmış, büyük maddi zararlar meydana gelmişti.

Saldırıda kullanıldığı söylenen zayıf güvenlikli milyonlarca IoT, yani Nesnelerin İnterneti aracının büyük kısmını oluşturan Çinli elektronik üreticisi Hangzhou Xiongmai şirketi, kendi elektroniklerinin yer aldığı cihazları geri çağırmaya başladı. Bu cihazların çoğunluğunu oluşturan Web kameraları, kullanıcıların kendi ağlarına bağlıydı.

BBC’ye konuşan şirket yetkilileri, sadece kendi cihazlarının değil sayısız üreticinin cihazlarının kullanıldığını belirtti. Ayrıca bu kameraların hackerlar tarafından kolayca kullanılmasının bir diğer nedeni ise sahiplerinin kameranın ilk gelen şifresini değiştirmemeleri olarak belirtildi.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica