Messenger ödeme yöntemleri arasına PayPal ekleniyor

paypal-facebook-messenger-odeme

Facebook, Messenger dahil olmak üzere mobil ticaret işlemlerinde PayPal entegrasyonunu geliştiriyor. PayPal’ın 24 Ekim’de yaptığı yazılı açıklamada: PayPal, Facebook Messenger ve diğer Facebook ticaret platformlarındaki ödeme seçenekleri arasında yer almaya başlıyor.

PayPal geçtiğimiz Aralık ayında Braintree ile ortak bir çalışmaya girerek, Facebook Messenger Chat Bot’ları aracılığıyla yapılan alışverişlerde PayPal ödeme sisteminin kullanıması için hazırlıkları başlatmıştı ve yeni dönemde bu sistemle ödeme yapılabileceğini açıklamıştı. Facebook, şu anda Beta olarak denediği özelliği yıl sonuna kadar tüm kullanıcılara açmayı planlıyor.

paypal-messenger-pay

Başta yalnızca Facebook’un ABD’deki kullanıcılara açılacak olan PayPal ödeme seçeneği ile kullanıcıların PayPal hesaplarını Facebook ve Messenger ile eşleştirmeleri kolaylaşacak. Buna ek olarak kullanıcılar PayPal chat botu, kullanıcıların PayPal ödemeleriyle ilgili Messenger üzerinden bildirim almasını ve faturalarını burada toplamasını sağlayacak.

Dünya çapında 192 milyon kullanıcısı olan PayPal’ın Messenger entegrasyonu, 1 milyar kullanıcıya erişen Facebook’un ticaret potansiyeli ve PayPal için oldukça önemli. Ancak Facebook’un ödeme konusunda iş birliği yaptığı tek şirket PayPal değil. Şirket daha önce platformuna Stripe, Visa, MasterCard ve American Express ödeme seçeneklerini eklemek üzere görüşmeler yaptığını söylemişti.

Mayıs 2016’da Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararını alan PayPal, durumun geçici olabileceğini ve regülasyonlarla uyum için çalışmalara devam ettiğini her fırsatta vurguluyor. Fakat Türkiye’ye geri dönüşüyle ilgili net bir takvim henüz belli değil.

Facebook 2014 yılında PayPal Başkanı David Marcus’u, o dönem için sürpriz sayılabilecek bir kararla, Messenger’ın başına getirmişti. PayPal’ın mobil ödemeler açılımını yapan isim olarak kayıtlara geçen Marcus, bugün Messenger ve Facebook’un ticaret potansiyelinin açığa çıkması konusunda kritik bir rol üstleniyor.

Rıza Güven

pcanalist.com kurucularından Rıza Güven, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmaktadır. rizaguven.com.tr adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica