Türk Telekom kullanıcılarını takip ediyor!

procera-turk-telekom

Çıkan haberlere göre Türk Telekom, ABD’li bilgi ve iletişim şirketi Procera’dan, kullanıcılarının internet aktivitelerini takip etmek amacıyla casus yazılım satın aldığı söyleniyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde, Türk Telekom’un kullanıcılarının internetteki tüm aktivitelerini kontrol etmek, kimliklerini tespit etmek ve şifrelerini öğrenmek için ABDli bilgi ve iletişim şirketi Procera’dan casus yazılım satın aldığı iddia ediliyor. Forbes’ten Thomas Fox-Brewster’a göre Türk Telekom, Ankara merkezli Sekom isimli şirket aracılığıyla bu siparişi vermiş.

Türk Telekom’un satın aldığı (iddia edilen) yazılımın ilk başlarda ‘Derin Veri Analizi’ gibi daha yumuşak işlevlere sahip olduğu düşünülüyordu. Fakat Procera’nın İsveç kanadında çalışan Kriss Andsten, Türkiye’ye satılmakta olan yazılımın kullanıcıların isimlerinin ve şifrelerinin tespit edilmesine olanak sağladığı uyarısında bulundu.

Forbes’e konuşan bilgisayar güvenlik uzmanları, Procera’nın sattığı yazılımı Edward Snowden tarafından ifşa edilen ‘XKEYSCORE’ isimli yazılımla kıyasladı. Adı geçen yazılımın, internet trafiğini kontrol etme ve kullanıcı isimleriyle şifreleri çözme yeteneğine sahip. Procera çıkışlı yazılımın da internet bağlantılarını gözetleyip trafiği başka kaynağa yönlendirebildiği belirtiliyor. Bu da Türk Telekom’un 18 milyon cep telefonuna ve 8.3 milyon geniş bantlı müşterilerinin kullanıcı adlarına ve şifrelerine ulaşabildiği anlamına geliyor.

Haber kaynağı: http://www.forbes.com/sites/kevinmurnane/2016/10/26/nordic-europe-rocks-high-speed-internet-access/#97378858f0c2

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica