Avrupa Birliği Whatsapp’ı uyardı!

whatsapp-avrupa-birligi

Avrupa Birliği gizlilik birimi yöneticileri, Whatsapp’ı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaması için uyardı. Neden olarak da Whatsapp’ın Ağustos ayında gerçekleşen gizlilik politikalarındaki değişim gösterildi.

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin veri koruma yetkilileri olarak bilinen Madde 29 Çalışma Grubu, Facebook’a verdiği talimatta, Whatsapp’ın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması yönünde ciddi endişeleri olduğunu ve bu paylaşım politikasının kullanıcıların Whatsapp’a üye olurken kabul ettikleri kullanım koşulları ve gizlilik politikası içerisinde yer almadığını belirtti. Çalışma grubu Whatsapp’a konu ile ilgili gerekli tüm bilgilerin en kısa zamanda kendilerine aktarılmasını ve şirketin kullanıcı verisi paylaşımını uygun yasal koruma altına alınana kadar durdurulmasını istedi.

Facebook, Whatsapp’ı satın aldığında kişisel verileri toplamayacağı yönünde açıklama yapmıştı. Ancak, Ağustos ayında politikasında yaptığı değişiklikle birlikte Whatsapp artık telefon numaraları, profil isimleri, fotoğraflar ve daha fazlasını sahibi Facebook ile paylaşmaya başlamıştı. Bunun üzerine, ABD’de gizliliği korumaya yönelik çalışan grup EPIC, Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmuş ve Almanya Facebook’a, Whatsapp kullanıcı verisini toplamaması yönünde talimat vermişti.

[contentcards url=”https://www.pcanalist.com/2016/09/28/almanyadan-whatsappa-veri-toplamayin-emri/”]

Madde 29 Çalışma Grubu, Yahoo’yu da 2014 yılında 500 milyon kullanıcı bilgisini çaldırması ve bu ayın başında kullanıcıların e-postalarını gizlice tarayarak elde ettiği bilgileri Amerikan istihbarat örgütleri ile paylaşması üzerine uyarmıştı. Çalışma grubu, Yahoo ve Whatsapp’ın gizlilik yönündeki sorunlarını tartışmak üzere Kasım ayında toplanacak.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica