Yeni MacBook Pro ile ilgili merak edilenler!

yeni-macbook-pro-merak-edilenler

Apple’ın geçtiğimiz hafta tanıtmış olduğu Yen MacBook Pro ile ilgili merak ettiğimiz sorulara cevaplar aradık.

Yeni MacBook Pro’ların Ram sınırı var mı?

Evet. Apple, yeni nesil MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarına maksimum RAM yükseltebilme sınırı getiriyor. Bu miktar ise 16 GB ile sabitlendi. Amaçları, bataryanın daha uzun dayanması olduğu gibi, ömrünün de uzun olmasıdır. Böylelikle, 8 GB RAM’e sahip bir MacBook’unuzu, en fazla 16 GB’a kadar yükseltebileceksiniz.

Yeni MacBook Pro’nun Touch Bar’ı kırılır mı, kırılırsa ne kadar maliyetli?

Apple’ın tanıttığı yeni MacBook Pro, Touch Bar şeklinde ekranlı cam bir panele sahip. Olur da bu panel kırılırsa, yüklü bir tamir masrafı sizi bekliyor.

Laptop klavyelerine su, çay, kahve dökülmesi olası bir durum. Ne kadar dikkat etsekte kazalar olabiliyor. En büyük sorunda işte tam olarak burada başlıyor. Bir MacBook’un klavyesini değiştirmek istediğinizde 200 dolar gibi bir fiyatla karşılaşırken şimdiki Touch Bar’ın kırılması size bundan daha yüksek bir fiyata mal olacak. Bunun yanında olur da Touch ID’yi de kırarsanız, daha da yandınız. Touch ID ve onu çalıştıran T1 çipi, fabrikada birleşik şekilde üretiliyor. Yani kırılma durumunda ikisinin birden değiştirilmesi gerekiyor.

Eğer sakar biriyseniz, AppleCare+ hizmetini satın alarak MacBook’unuzu sigortalayabilirsiniz. Bu sayede kaza durumlarına karşı güvenceniz olur. Ama aklınızda olsun, bu sigorta 250 ile 350 dolar arasında değişen bir fiyata sahip.

Yeni MacBook Pro en ucuz hangi ülkede satılıyor?

Yeni MacBook Pro’lar en uygun ABD’den satın alınırken İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerdeki fiyat Türkiye’deki satış fiyatını dahi geçiyor.

Örnek verecek olursak parmak izi okuyucusu ve Touch Bar’ı olmayan giriş seviyesi yeni MacBook Pro modeli ABD’de 1499 dolar yani yaklaşık 4650TL’ye satılıyor. Bu modelin fiyatı Türkiye’de 5999TL olarak açıklanırken İtalya’da bu modelin satış fiyatı TL bazında yaklaşık 6800TL.

15 inçlik 2.7GHz hızında işlemciye sahip Touch Bar ve parmak izi okuyucuya sahip yeni MacBook Pro ise ABD’de yaklaşık 8700TL, Türkiye’de 11099TL, Fransa ve Almanya’da yaklaşık 12500TL ve İtalya’da ise yaklaşık 12899TL satış etiketine sahip.

Yeni MacBook Pro’nun fiyatlarını ülkeler arasında kıyasladığımızda ise en pahalı MacBook Pro, İtalya’da satılırken İtalya’yı Almanya, Fransa ve Türkiye takip ediyor. Avrupa ülkelerini ve ABD’yi baz aldığımızda ise en ucuz MacBook Pro’nun ABD’de satıldığını söyleyebiliriz.

Touch Bar, Windows ile uyumlu mu?

Birçok kullanıcı, Apple MacBook dizüstü bilgisayarlarında macOS’un yanı sıra Boot Camp ile Windows da kullanıyor. Bu durum haliyle yeni MacBook Pro ailesinde de devam edebilir. Touch Bar ve Touch ID Teknolojilerinin Windows işletim sistemi ile nasıl çalışacağı ise merak konusu. Bizde bu merakımızdan kurtulmak için biraz araştırma yaptık.

Büyük ihtimalle Windows’ta Touch Bar F1-F12 şeklinde sanal tuşlar olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca ses kontrolleri, oynatma ayarları ve ekran parlaklığı işlevleri de FN tuşu ile sağlanabilir. Ek olarak sanal güç tuşunun da sunulacağı ancak Touch ID özelliğinin aktif olmayacağı bilgilerine ulaştık.

Touch ID ne kadar güvenli?

Apple’ın mobil cihazlarında bildiğiniz üzere firmanın kendi tasarladığı, ARM altyapısına sahip işlemciler kullanılıyor. iOS sisteminin sahip olduğu kapalı yapısı ile birlikte güvenlik en yüksek düzeyde sağlanmış oluyor. Peki bu durum Macbook Pro’lar için nasıl olacak ?

Intel işlemcisiyle ve Mac OS X işletim sistemiyle gelen Macbook Pro’lar, işletim sisteminin sahip olduğu güvenliği sayesinde korunsa da iOS gibi kapalı bir sistem değil. Bu da işletim sisteminin modifikasyonlara ve çeşitli düzenlemelere açık olduğunu gösteriyor. Peki bu durum da kötü niyetli kullanıcıların parmak izi bilginizi kopyalaması mümkün mü ?

TechCrunch’ın haberine göre Macbook Pro; Touch ID, Apple Pay ve Touch Bar ilgili tüm işlemleri ARM tabanlı T1 çipi üzerinden yürütecek. Bu çip, 2. seri Apple Watch’da da S2 adıyla bulunuyor.

Touch ID, Apple Pay ve Touch Bar haricinde kameranızı ve iCloud anahtar zincirinizi de koruyacak olan T1 çipi, ekrana yansıyacak olan Touch Bar ve Apple Pay ekran görüntülerini de üretecek. Çip, bu görüntüleri bilgisayarın Intel işlemcisine yollayacak. İşlenen görüntü de kullanıcıya sunulacak. Intel işlemcisi Touch Bar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olamayacak. Bu da kötü niyetli kişilerin sızmasının önüne geçileceği anlamına geliyor.

Bu bağlamda Touch ID güvenliği ile ilgili tereddütlerimiz çözülmüş oldu. Touch Bar ile ilgili tüm faaliyetleri yöneten T1 çipi, bütün gizliliği bünyesinde barındırıyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica