Apple MacBook Pro mu Microsoft Surface Studio mu? (Karşılaştırma)

microsoft-surface-studio-vs-apple-macbook-pro

Apple’ın yepyeni özellikler ile sunduğu MacBook Pro mu yoksa Microsoft’un yeni bir şeyler denediği Surface Studio mu?

Geçtiğimiz hafta bir gün arayla iki yeni cihaz ile tanıştık. Bir yanda Apple’ın TouchBar yeniliği ile çıkartmış olduğu MacBook Pro diğer yanda ise Microsoft’un yeniliklerle dolu Surface Studio.

Teknik olarak birbirlerine rakip olduklarını söyleyemeyiz fakat son dönemin en çok konuşulan iki bilgisayarı diyebiliriz. YouTube’da yayınlanan videoların izlenme sayılarına baktığımızda Microsoft’un Surface Studio’su önde gibi görünüyor. MacBook Pro 3 milyon civarında izlenirken, Surface Studio 8 milyon gibi bir rakama ulaştı. Bu rakamlar bize ufakta olsa birşeyler ifade ediyor.

Yeni Apple MacBook Pro

Johnatan Ive tarafından anlatılan ve yeni TouchBar’ı ile dikkat çeken MacBook Pro’da aynı zamanda TouchPad kısmı da ekstra genişletilerek daha geniş bir alanda parmak hareketlerinin yapılabilmesi sağlanmış. Yeni MacBook’un ardından en ince MacBook modeli olarak önemli bir başarı yakalayan Apple, gerek ekran, gerek performans gerekse ses açısından güzel geliştirmeler ve  yenilikler ile karşımıza çıkıyor.

Microsoft Surface Studio

Teknik olarak Apple’ın iMac modeline rakip diyebileceğimiz Surface Studio, gerçek anlamda yenilikler sunuyor. 28 inç’lik devasa ekranı ile karşımıza çıkan Surface Studio, Surface Dial adındaki yeni cihazı ile inanılmaz bir yeniliği bizlere sunuyor. Bir kontrolcü olarak kullanılabilen Surface Dial, aynı zamanda ekranın üzerine koyularak da duruma göre farklı bir şekilde kullanılabiliyor. Dokunmatik ve kalem desteği de sunan ekranı, gerçekten yenilikler ile karşımızda.

Ancak Surface Studio tamamen grafikerlere yönelik bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek fiyatlandırmalar ile geleceği kesin olan Surface Studio, tamamen Adobe CC kullananlar için bir başyapıt olabilecekken normal kullanıcıların fazla dikkatini çekemeyeceğini düşünüyoruz. Diğer bir yandan genel olarak kullanılan MacBook ailesine önemli denilebilecek geliştirmeler ekleyen Apple’ın da Pro modelleri fiyat bazında yüksek olmaları sebebiyle pek tercih edilmeyecektir. Ancak Pro almak isteyen kesimin kesinlikle yeni MacBook Pro’yu alacakları da aşikar.

Sonuç olarak piyasada kendine geniş bir yer bulacak olan MacBook Pro, parayı kıyanlar ve özellikle işyerlerinde kullanılacak iken Surface Studio, tıpkı iMac kullanıcıları gibi genellikle grafikerler arasında yer bulacak gibi görünüyor. Hatta iMac’e sağlam bir darbe indirebilir. Peki, her ikisinin de en performanslı versiyonlarını ele alacak olursak 4.199 Dolar’lık Surface Studio mu (2TB depolama, i7 işlemci, 32GB RAM, GTX 980M ekran kartı) yoksa 4.299 Dolar’lık MacBook Pro (15 inç, i7 işlemci, 2TB depolama, Radeon Pro 460 ekran kartı, 16GB RAM) mi tercih ederdiniz?

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica