İnterneti kullanmasanızda AKK’nız doluyor mu? İşte sebebi!

adil-kullanim-kotasi

Geçtiğimiz günlerde internetin kullanılmamasına rağmen Adil Kullanım Kotası’nın dolduğuna dair haberler çıkmıştı.

İlk olarak aklımıza gelen kendi kendine arka planda yüklenen Windows güncellemeleriydi. Sonunda sorun bulundu, evet, sorun yine Windows’tan kaynaklıymış fakat sadece güncelleme yüzünden değil.

Windows’un yıl dönümü için yayınlanan özel güncellemesine eklenen bir özellik yüzünden, bilgisayarlar Windows 10’da güncelleme yapmak için sunucu olarak kullanılıyormuş. Daha basit anlatımla, Torrent’te indirmeniz bittikten sonra eğer işlemi durdurmazsanız karşı tarafa yükleme yapmaya devam ediyor (Seed), Windows 10’da işte bu şekilde sizin cihazınız güncel ise başka bir güncellemek isteyen kullanıcıya kaynak oluyor.

Bu yüzden bilgisayarınız güncelleme için hem indirme yapıyor hem de diğer Windows 10 kullanıcılarına yükleme yaparak veri göndermesine izin veriyor. Böylece indirme (download) ve yüklemeyi (upload) AKK sınırına bağlamış İSS’ların paketlerinde istemizce kota aşımına neden oluyor ve hızınız 3mbps’a düşüyor.

Sorun nasıl çözülür?

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç bölümüne gelerek “Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler” bölümünü “Kapalı” konumuna gerimelisiniz. Böylece daha ayın başındayken bu ay içinde AKK’yi aşma derdiniz en azından Windows 10 yüzünden olmayacak.

akk-asimi-cozum

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica