Otizmli çocuklar için eğitim uygulaması: Otsimo

otismo

Otizmli çocukların eksik kalan eğitimini iPad aracılığıyla evde tamamlamak ve bu çocukları topluma kazandırmak amacı ile yaratılmış olan Otismo, çocuk etkinliği kanıtlanmış ABA eğitim modelini tabletlere eğitsel oyunlarla getiren bir uygulama.

Sadece Türkiye’de iOS platformunda kayıtlı bulunan 8000’den fazla geliştirici var.

Otismo’ya destek veren kurumların başında IOS geliyor ancak elbette Tohum Otizm Vakfı da üzerine düşeni yaparak katkılarını eksik etmemiş.

Otsimo dünyanın en saygın sosyal girişimcilik yarışması olan Global Social Venture Competition’da London Business School’da düzenlenen Orta Doğu, Avrupa, Afrika birincisi çıkarak finale kalmış.

1999’dan beri UC Berkeley tarafından düzenlenen dünya çapındaki bu yarışmanın finaline kalan ilk Türk girişimi olmanın yanı sıra finalde Three Global Finalist Award’ı kazanmışlar ve ülkemize ödül ile dönmüşler. Bu ödül sayesinde 1000$’lık kaynağın dışında, Unicef, MakerSpace, AWR Lloyd gibi kurumlardan mentorlüğe ulaşmışlar.

Otismo benzeri bir çok uygulama yurt dışında kullanılmakta ancak hiç biri Türkçe olmadığından ülkemizde yaşayan otizm teşhisi konmuş çocuklar için bir fayda sağlayamıyor.
Otsimo’yla tanışmak IOS T ekibini de oldukça heyecanlandırmış.

Otsimo’nun yurt dışındaki benzerlerinden farkı bir eğitim uygulaması olması. Ayrıca “Açık Kaynak” olması da önemli bir özellik.

Otizmin neden kaynaklandığı bilinmiyor. Tek çözüm yöntemi erken ve yoğun eğitim. Ancak bu çocuklar eğitime ulaşamıyorlar. Örneğin Türkiye’de sadece %5’i eğitim alabiliyor. %95’i kaderlerine terk ediliyor. Eğitim alan çocuklar ise eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamıyor.

Detaylı incelemek ve bilgi almak için, https://otsimo.com/tr/ adresinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca:

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica