BTK, VPN servislerini engellemeye başladı!

btk-vpn-servislerini-engelliyor

Bu akşam itibariyle BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6cı maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılması istendi. Bu servisler arasında; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, ZenMate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

VPN servislerinin kapatılmasının nedeni, Twitter, Facebook gibi servislere dün itibariyle uygulanan erişim daraltmanın VPN ile bypass edilmesini engellemeye çalışmak.

Fakat VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Yanısıra bankalar, noterler ya da şirketlerde VPN servisi kullanıyorlar. Çünkü herkese açık internete göre daha güvenli. Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN, genel internet ağı içinde özel ve güvenli bir tünel açmak anlamına geliyor. Dolayısıyla VPN’in tamamen kapatılması ve bazı VPN servislerini engellemek, ülkede ekonomiyi engellemek anlamında geliyor. Örneğin Noterlerin kullandığı OpenVPN protokolünün engellenmesi, bireyler ve şirketler kadar devletin işleyişine bile etkide bulunabilecek bir konu.

Tam düşünülmeden alınmış bir karar ya da 1-2 gün kazanmaya yönelik bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kullanıcıların farklı VPN servislerine yöneltebileceği gibi, yasaklanan VPN servislerinin  dün geceki engelleme sonrasında, kullanıcılara çeşitli VPN servislerinin reklamları ulaştı. Yani durumu yakından takip eden şirketler port yada protokol değiştirebilir. Bir diğer alternatif ise kullanıcıların İran’daki yabancı uydu internet servis sağlayıcılarından internet almaya başlaması olabilir.

İnternet kullanıcılarını VPN kullanımına itmek de bir başka sorunu beraberinde getirebilir. Kullanıcılar gittikçe daha marjinal ya da bilinmeyen VPN servislerine yöneleceğinden dolayı ve VPN firmalarının istihbarat örgütleri ile ilişkisinin olduğu düşünüldüğü durumda kullanıcıların bir kısmının bu istihbarat örgütlerinin kucağına düşmesi de çok mümkün.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica