İnternet kesintilerinin Türkiye’ye zararı 2.4 milyar dolar!

internet-kesintilerinin-maliyeti

Brooking Enstitüsü tarafından hazırlanan ve 1 Temmuz 2015 – 30 Haziran 2016 tarih aralığını kapsayan araştırmada, dünyadaki toplam internet kesintilerinin maliyeti 2.4 milyar doları bulurken, Türkiye’de bu tarihlerde yaşanan 3 internet kesintisinin maliyeti 35 milyon dolar oldu. Bu araştırma son internet kesintisini yani 4 Kasım 2016’da yaşanan internet kesintisini kapsamıyor.

Brooking Enstitüsü’nün araştırmacısı Darrel M. West’in raporuna göre 19 ülkede toplam 753 gün internet kesintisi yaşandı ve Türkiye’de ise belirtilen tarih aralığında 2.75 gün internete erişilemedi.

Türkiye’de 1 Temmuz 2015 – 30 Haziran 2016 tarih aralığında yaşanan internet kesintisinin 35 milyon dolar zarar yarattığı söylenirken bu zararın milli gelirin ne kadarını oluşturduğu da Boston Consulting Group tarafından yapılan hesaplamalar baz alınarak raporda açıklanmış. Söylenene göre Türkiye’deki bu zarar milli gelirin %2.4’üne tekabül ederken bu ülkeler arasında milli gelire oranla en büyük zarar %12.4 ile İngiltere’de .

Araştirmanın orjinal metnini buradan inceleyebilirsiniz: https://www.brookings.edu/research/internet-shutdowns-cost-countries-2-4-billion-last-year/

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica