Vimeo, yeni hizmetini duyurdu

vimeo-yeni-hizmet

Vimeo, yeni bir Netflix türü yayın hizmeti başlatmayı ve kendi içeriğini üretmeyi planlıyor. Site, yaratıcı topluluğuna orijinal içerik üretmek için destekte bulunmayı ve lisanslı programlama ile tamamlayıcılık yapmayı hedefliyor.

Vimeo’nun CEO’su Joey Levin, bir yatırımcı mektubunda Vimeo’nun Netflix’in izinden gitmek için önemli bir şansa sahip olduğunu ve tüketiciler için özel izleme deneyimleri yaratma imkanı bulunduğunu söyledi.

Levin, konuyla ilgili fazla detay vermese de Vimeo’nun patentli üyelik hizmetleri ile denemeler yapacağını söyledi. Firma, gerekli olan içeriği almak için genellikle yeni film yapımcıları, yönetmenler ve üreticiler olan üyelerine güveneceğini belirtiyor. Örneğin High Maintenance, HBI tarafından alınmadan önce Vimeo üzerinde iki sezon boyunca yayın yapmıştı ve Oscar adayı dört kısa filmden üçü Vimeo yönetmenlerinden gelmişti.

Vime şu anda zaten bağımsız üreticiler ve Lionsgate gibi büyük stüdyolardan gelen içerik ile “istek üzerine video” hizmetleri sunuyor. Ancak kullanıcılar bu videoları tekil olarak satın almak zorundalar ve yeni yayın hizmetide üyelik sistemi ile olacak.

Vimeo’nun şu anda 240 milyon aylık izleyicisi olduğunu söyleyen Levin, izleyicilerin küçük bir kısmını bile kendi taraflarına çekebilirlerse, çok büyük bir başarıya imza atacaklarını belirtiyor.

Ayrıca Levin, Vimeo’nun Netflix, Amazon ve Hulu gibi kendilerine yer edinmiş sitelere karşı zorlu bir mücadelede olduğunu kabul ederken, sitenin halen para kaybetmekte olduğunu da itiraf etti.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica