Gmail iOS uygulaması yenilendi

gmail-ios-uygulamasi-yenilendi

Google hizmetlerinde yenilik yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay Google Apps’i yenileyerek G Suite’e dönüştüren Google, şimdi de Gmail iOS uygulamasını yeniledi. Dört yıla yakın bir süredir Gmail iOS sürümünde kapsamlı değişiklik yapmayan Google, uygulamayı Android sürümü ile aynı görünüme ve özelliklere kavuşturdu.

Yenilenmiş Gmail iOS uygulamasında ilk dikkat çeken yenilik, Google’ın iki yıl önce tanıttığı Material Design yaklaşımıyla tasarlanmış olması. Gmail’de yanlışlıkla gönderilen bir e-postanın geri alınabilmesi de iOS kullanıcıları için artık kullanılabilir durumda. Bunun için, masaüstündekine benzer şekilde, e-postayı gönderdikten sonra beliren geri al seçeneğini takip etmeniz yeterli olacak.

Masaüstünde olduğu gibi yanlış yazılan kelimeler için düzeltme önerileri de getirilmiş. Güncellenen uygulamada yeni bir e-posta yazmak için ekrana sabitlenmiş bir kısayol bulunuyor ve e-postalarınızı sadece sürükleyerek silmeniz ya da arşivlemeniz sağlanıyor (arşivleme ya da silme özelliğini ayarlar kısmından değiştirebiliyorsunuz).

gmail-ios-yenilendi

iOS için Gmail ile birlikte Takvim uygulamasını da yenileyen Google, uygulamasını iPhone’un spotlight search özelliğiyle uyumlu hale getirerek iPhone’un kendi takvimi yerine Google Calendar’ı önceliklendirmek isteyen kullanıcıların da işi epey bir kolaylaşıyor. Zira Google Calendar’a eklediğiniz hatırlatıcınız, etkinlikleriniz ya da hedeflerinizi doğrudan iPhone’unuzdan görüntülemeniz mümkün hale geliyor.

Google geçtiğimiz Şubat’ta Gmail’in aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiğini açıklamıştı. Bu kullanıcıların yüzde 76’sının ise Gmail’e mobil cihazlarından ulaştığıda verilen bilgiler arasında.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica