Apple, iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlatıyor mu?

iphone-yavaslatiliyormu

Dünyanın en değerli ve zengin şirketlerinden biri olan Apple’ın iPhone’ları yavaşlattığı doğru mu?

Aslında teori olarak ortaya atılmış olan bu durum gerçek olabilir. Zira araştırmalar ve istatistikler bunun doğru olabileceği yönünde.

“Telefonum yavaş” kelimesinin Google arama trendi

iphone-yavaslatma-1

İstatistik verilerinde Android ve iPhone’un eski modellerini de içeren yeşil renkli çizgiler teoriyi kanıtlar nitelikte.

Sürekli değişen bu veriler Apple’ın gerçekten eski model iPhone’ları yavaşlatabileceğini ve müşterilerini yeni bir model satın almaya zorlayabileceğini gösteriyor.

İstatistiklerde iPhone 7 modelinin duyurulduğu gün tekrar incelenmiş ve insanların “yavaş iPhone” terimini defalarca aradığı tespit edilmiş

iphone-yavaslatma-2

Apple’ın her lansman sonrası yayınladığı yeni iOS sürümü, iPhone’ların yavaşlamasının nedenlerinden biri.

NewYork Times, 2014 yılında yaptığı bir haberle, telefonların yavaşlamasıyla ilgili bir sorundan bahsetmişti ve nedense bunun her yeni iOS sürümü öncesinde yaşanan bir sorun olduğunu söylemişti.

Apple, yavaşlatma işlemini yeni gelen güncelleme ile yapmayabilir. Aslında bir kaç önce yapılan bir güncelleme ile zamanlanmış bir yavaşlatma yada donanım özelliklerini kısmak gibi komutlarda uyguluyor olabilir.

Çünkü telefonların yavaşlama zamanlarına baktığımız zaman, yeni yapılacak lansmandan hemen önce yada o döneme denk geliyor.

iphone-yavaslatma-3

Yukarıdaki grafikte 2010’dan günümüze kadarki aralığı kapsayan “yavaş iPhone” arama sonuçlarını görebilirsiniz. iPhone 7 sonrası yükselen arama hacmi Apple’ın iPhone’ları gerçekten de yavaşlatabileceğini ve insanları yeni bir iPhone almaya zorlayabileceğini gösteriyor. Tabi ki buna pazarlama stratejisi olarakta bakabiliriz.

Bu yöntem aslında bilinir bir yöntem diyebiliriz, çoğu firma yeni çıkartmış olduğu yazılımı, donanımı, oyunu satabilmek için bir önceki sürümleri yavaşlatma yöntemine gidebiliyor.

Yinede telefonunuz güncellemeden sonra yada durduk yere yavaşladıysa bir kaç önerimizden var.

iPhone’unuz yavaşladı mı? Hadi hızlandıralım!
https://www.pcanalist.com/2016/09/19/iphoneunuz-yavasladi-mi-hadi-hizlandiralim/

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica