FIFA 17 mi yoksa PES 2017 mi? Karşılaştırmaya geeel

fifa17mi-pes2017mi

97 yılında FIFA ile başlayıp 2003 yılında Winning Eleven(PES)’in ipleri 2011 yılına kadar almasıyla devam eden FIFA mı PES mi rekabeti FIFA’nın son yıllardaki bariz üstünlüğünden sonra bu sene biraz daha kızıştı.

Grafikler

PES’in 2003-2011 yılları arasındaki altın dönemini yaşadığı zamanlarda bile grafik olarak FIFA’dan geri kaldığı ortadaydı, 2008 yılından itibaren gözle görülür derecede gelişme olsa da gelişen grafikle doğru orantıda düşüş yaşayan oynanabilirlik sundu. Lakin 2016 yılında FOX engine grafik motorunu kullanmaya başlayan Konami PES 2017 ile bu alanda iddialı.

Öte yandan grafik konusunda her daim bir adım önde olan FIFA Frostbite sayesinde daha önce Battlefield ve Need For Speed’de kullandığı motor ile gerçek zamanlı aksiyona yakın grafik deneyimi sunuyor.

Lisanslar

PES’in çıkış yaptığı süreden bu yana lisans sorunu devam ediyor ancak Konami bu sene önemli adımlar attı ve bazı lisanslar almayı başardı. PES 2017’de Arsenal, Liverpool FC, Borussia Dortmund, Atlético Madrid, Fransa ligleri olan Ligue 2 ve Ligue 2’yi lisanslarıyla oynamak mümkün.

FIFA ise tüm lisanslara sahip.

Oyun Mod’ları

FIFA’ya yeni bir hikaye mod’u olan The Journey eklendi. Alex Hunter isimli bir oyuncu ile İngiltere’de çocukluğumuzdan başlayarak seçmeler, aile sorunları, arkadaşlık ilişkileri gibi futbolcuların karşısına çıkan durumlar işlenmiş. İkili sohbetlerde, röportajlarda 3 farklı cevap seçeneği ile yorumun oynayıcıya bırakılarak Alex Hunter’ın kişiliğini belirliyoruz verdiğimiz cevaplara göre Alex sakin, dengeli veya hırçın kişiliğe sahip oluyor. Manager, Player Career ve Ultimate Team mod’ları ise FIFA 17’de de mevcut.

PES tarafında ise Master League ve MyClub küçük değişikler dışında aynı kalmış, en büyük fark değiştirilen transfer penceresi olmuş. Become a Legend ise neredeyse 2016 yılı ile aynı ancak Konami’nin Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi lisanslarını elinde bulundurması çok büyük bir artı.

Oynanabilirlik

FIFA’da Frostbite ile geliştirilen omuz omuza mücadeleler bir hayli gerçekçi olmuş. Duran toplar konusunda da değişiklikler yapan FIFA farklı bir penaltı metodu ile karşımıza çıkmış, ilk başta karışık gelse de mantığını kavrayınca gayet kolay. Duran toplarda oyucunun topa nasıl yaklaşacağını ayarlayabiliyoruz veya kamera açısını değiştirebiliyoruz.

PES tarafında ise kontroller daha kolay, oyunun akışı daha hızlı ve bu oyuncular için eğlenceyi artırıyor.

Biz pcanalist olarak FIFA’yı daha çok beğensek de fan boy’luk olayına girmeden tercihi sizlere bırakıyoruz.

Ali Atasoy

pcanalist.com kurucularından. Pilot olur kendileri, uçakla insanları, haberleriyle bizi uçurmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica