Google ve Facebook sahte haber yapan sitelere savaş açtı!

google-facebook-yalan-haberlere-savas-acti

Amerika’daki seçim sonuçlarının anket sonuçlarının ve haber sitelerinin aktardığının tam tersi çıkması nedeniyle bir çok kişi internette tepkisini dile getirmeye başladı. Bununla birlikte vatandaşlar hatalı yönlendirmelerinin faturasını Google ve Facebook‘a kesti.

Sahte haberler ve içerikler üreten internet siteleri, olmayan olayları olmuş gibi göstererek ziyaretçi çekiyor ve reklamlar üzerinden yüklü miktarda paralar kazanıyorlar. Bu da hem insanların yanlış bilgilenmesine neden oluyor hem de haksız kazanç elde edilmesine sebep veriyor.

Google‘ın yaptığı açıklamaya göre artık tık almak ve reklam gelirlerini arttırmak için yalan dolan haber yapan siteleri reklam ağından çıkaracağını açıkladı. Facebook ise reklam bölümünde bu tür aldatmaya yönelik içeriklere sahip internet sitelerinin yer almayacağını söyledi.

Reuters’a yapılan açıklamaya göre Google, pornografi, şiddet ve nefret eylemleri / söylemleri barındıran siteleri kapsamı dışında tuttuğu AdSense’ten, bundan sonra yalan haber yayınlayan sitelerin de uzak tutulacağını belirtti. Bunu ‘günahı’ olmayan sitelerin etkilenmemesi için aşama aşama gerçekleştireceğini açıklayan Google, insanların yanlış yönlendirilmesinin ahlaki olarak da kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica