Vücut ısısıyla çalışan akıllı saat!

matrix-powerwatch-akilli-saat

Akıllı telefonların bile bataryalarının yetersiz olduğu günümüzde, akıllı saatlerden çok fazla bir performans beklememek lazım. Fakat saat gibi ufak bir cihazın en azından bir kaç günlük batarya performansı göstermesini istemekte haksız sayılmayız.

İşte tamda bu noktada bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlayan Matrix PowerWatch devreye giriyor. Arrow isimli bir şirket tarafından geliştirilen saat, vücut ısısını enerjiye çeviriyor ve saatin pilini şarj ediyor. Şu anda Indiegogo üzerinden ihtiyacı olan fon desteği fazlasıyla toplayan Arrow, şu an için 120 dolara ürünün satışını yapıyor, piyasaya çıktığı zamanda ise 170 dolar üzerinden satışı yapılacak.

Arrow, ısıyı elektriğe dönüştüren Seebeck prensibini temel alan teknoloji ile şarj sorununu ortadan kaldırıyor. Saatte yer alan özel bir plaka yardımıyla Matrix PowerWatch vücuda temas etmesi durumunda sürekli şarj konumunda oluyor. Saat koldan çıkarıldığında kendini güç tasarrufuna alıp uyku moduna geçiyor. Uyku modundayken saat ve tarih ayarlarını silmeden koruyabilen Matrix PowerWatch, piyasadaki akıllı saatlerde olduğu gibi atılan adım sayısını, yakılan kalori miktarını ve uyku takibi özelliklerini iOS ve Android için geliştirilen uygulama üzerinden sunabiliyor.

Hatta Apple Healthkit ve Google Fit uygulamalara da destek veren saat, 50 metre derinlikte dahi çalışabiliyor. Gövdesi ise alüminyum malzemeden üretiliyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica