Bir dakikada şarj olan pil: URABat

urabat-aluminyum-pil

ITRI ve Stanford Üniversitesi‘nin birlikte geliştirdiği URABat, bildiğiniz tüm batarya standartlarını alt üst edecek.

Dünyanın en köklü teknoloji AR-GE üreticilerinden biri olan Tayvan merkezli ITRI, ultra hızlı şarj edilebilen alüminyum pili URABat, var olan teknolojinin ötesine geçiyor.

Günümüzde lityum-iyon yapıda olan pillere karşı olarak üretilen sistemin gelişim ve tamamlanma süreci Stanford Üniversitesi ile birlikte çalışılarak tamamlandı. Lityum-iyon yapıdakilere göre çok daha güvenli ve uygun fiyatlı olacağı söylenen alüminyum yapılı piller, kullanım süresinde de daha uzun ömürlü oluyor.

ITRI’nın 2016 yılı “Yenilik Oskarı ” ödülüne layık görülen projesi, esneyebilen yapısıyla adeta bir kağıdı andırıyor. Bu yapısı sayesinde dahili olarak entegre edileceği cihaza göre esneklik gösterebilecek olan URABat, lityum-iyon pillerin en büyük problemlerinden olan darbe alınca patlama riskini de tarihe gömecek gibi duruyor.

Sadece bir dakikalık şarj olan piller herhangi bir darbe aldığında patlama ve yanma tehlikesi içermiyor ve uzun ömürlü olmasıyla dikkat çekiyor. URABat, 10.000 kez pil ömründen hiçbir kayıp yaşamadan yüzde 100 performansla hizmet verebilecek.

İleriki süreçte yenilenebilir enerji kaynakları ve endüstriyel alanda kullanılması planlanan URABat’ın ne zaman aktif olarak kullanılacağı ise henüz açıklanmış değil.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica