Saturday, January 23, 2021
internet, teknoloji, haber


Facebook, Avrupa’da kullanıcı verilerini toplamaya ara vermek zorunda kaldı!

Facebook, bünyesinde olan WhatsApp uygulaması sayesinde kullanıcıların rehberlerindeki telefon numaralarını kendi veritabanına aktarıyordu ancak Financial Times‘ın haberine göre sosyal dev, Avrupa‘daki…

By Hakan Demirel , in Sosyal Medya , at 18 Kasım 2016 Etiketler:

facebook-avrupa

Facebook, bünyesinde olan WhatsApp uygulaması sayesinde kullanıcıların rehberlerindeki telefon numaralarını kendi veritabanına aktarıyordu ancak Financial Times‘ın haberine göre sosyal dev, Avrupa‘daki ilkelerini değiştirmek zorunda kaldı. Facebook yaptığı açıklamada bu değişikliğin geçici olabileceğini söylüyor.

Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolarlık bir ücret karşılığında satın almıştı. Facebook’un WhatsApp üzerinden veri toplaması ise Ağustos ayında başlamış ve Avrupa’daki veri toplama yetkililerinin eleştirisini üzerine çekmişti. Yetkililerden 28’i, WhatsApp CEO’su Jan Koum’a gönderdikleri açık mektupta, yasal işlemler tamamlanana kadar CEO’dan veri toplamayı durdurması isteniyordu.

Facebook’un Avrupa’daki yasal işlemlerinden sorumlu Irish Data Protection Commissioner, Facebook’un veri toplamayı geçen hafta durdurduğunu Financial Times’a yaptığı bir açıklamada doğruladı. Facebook daha önce Almanya‘dan da veri toplamayı durdurması için bir emir almıştı. İngiltere, Fransa ve İtalya gibi bazı ülkeler ise Facebook’un veri toplama etkinlikleri hakkında kendi incelemelerini yürütüyorlar.

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica