Mozilla’nın gizlilik odaklı yeni tarayıcıcısı: Firefox Focus

mozilla-firefox-focus

Mozilla, gizliliğe öncelik verilmiş yeni mobil tarayıcısını iOS için kullanıma sundu. Tarayıcının ilginç olan yanı, varsayılan olarak Mozilla’ya kullanıcı verisi gönderiyor olması.

Analytics izleyicilerini ve sosyal ağ izleyicilerini varsayılan olarak kapalı tutan Firefox Focus, ilginç biçimde Mozila’ya “anonim bilgler gönder” seçeneğini açık şekilde getiriyor. Mozilla, hangi bilgileri topladığını kullanıcılara açıklamış durumda.

Açıklamaya göre “izlemeye dayalı olması nedeniyle çalışmayan bir siteye rastlarsanız ve bu tür izlenmeye aldırış etmiyorsanız, Firefox Focus ile şu anki siteyi Firefox veya Safari’de kolayca açabilirsiniz”. Mozilla’ya göre Firefox Focus, iOS’ta Safari için “içerik engelleyici” olarak çalışmayı sürdürüyor ve bu sayede hem Safari’de, hem de Firefox Focus’ta izlenme koruma işlevlerinden aynı anda faydalanabiliyorsunuz.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica