Li-ion ve Solid-State arasındaki fark nedir?

li-ion-solid-state-piller-arasindaki-fark

Geleceğin pili olduğu söylenen Solid-state nedir, Li-ion pil ile arasındaki farklar nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan Li-ion piller, diğer kimyasallarla hazırlanan pillere oranla çok daha hafif ve doldurulabilme yoğunlukları en üst kademededir. Ayrıca iç birleşimi olarak Lityum iyon (Li-ion) piller içerisinde lityum titanat hücreler ve elektrolitik sıvılar bulunmaktadır.

Solid-state piller Li-ion piller ile aynı prensip üzerinde çalışırlar. Ancak üretimlerinde kullanılan bazı materyallerin ve iç yapısının değişimi sonucu bu piller daha yüksek kapasite ve daha kısa sürede şarj olabilme gibi özellikler kazandılar. Ayrıca boyut ve güvenilirlik açısından da rakiplerine kıyasla en iyileridir.

Lithium-ion pillerin anot ve katot‘u yan yana hücre içerisindeki elektrolikit sıvıda yer alıyor. All-solid-state pillerde ise anot ve katot’un arasında solid elektrolit bulunuyor.

Solid-state bataryalar Li-ion’lara göre daha yüksek kapasiteli, daha kısa sürede şarj, boyutları daha küçük ve daha güvenilir oluyorlar. Bu sebeple günümüzde bu tip bataryaların akıllı telefonlarda kullanılması için, öncelikle maliyetinin optimize edilip cihazlara bu anlamda fazla yük bindirmemesinin sağlanması gerekiyor. Fakat bu sorun da en geç birkaç yıl içerisinde çözülecektir.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica