Black Friday’den sonra şimdi sıra Cyber Monday’de. Peki nedir Cyber Monday?

cyber-monday-nedir

Dünya genelindeki Black Friday çılgınlığından sonra sıra Cyber Monday‘de.

Cyber Mondey, Black Friday etkinliğinin sanal hali diyebiliriz. Fakat Black Friday’e oranla güvenlik riskinin daha fazla olduğu bir alan sanal alem. Bu yüzden bazı önemli noktalara dikkat etmek gerektiğini düşünüyoruz.

  • Web sitesinin bilgilerinizi koruyabilecek güvenlik seviyesine sahip olduğundan mutlaka emin olun. Bu özelliğe sahip olan sitenin üst kısmında bir kilit logosu (sertifika bilgisi) göreceksiniz. Bu logo sitenin kredi kartı bilgilerinizi internet korsanlarından koruyabilecek sertifikaya sahip olduğunu gösteren önlemlerden birini ifade ediyor.
  • Kullandığınız tarayıcının son sürüm olduğundan emin olun.
  • Kredi kartı güvenliği için mutlaka sanal kart kullanın.
  • İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde, kullandığınız kredi kartı için mutlaka e-posta ya da SMS bildirimlerinin açık olmasına özen gösterin. Bu sayede bilginiz dışındaki harcamalardan anında haberdar olabilir ve gerekli önlemleri/işlemleri yapabilirsiniz.
  • Mutlaka anti-virüs vb güvenlik yazılımı bulundurun ve güncellemesinin yapılmış olduğunu kontrol edin.
  • Eğer uygulama veya oyun alacaksanız sadece App Store, Google Play, Windows Market ve Steam gibi güvenilir kanallar üzerinden alışveriş yapın.
  • Kesinlikle kolay şifreleriniz varsa daha zor bir hale getirin. Unutmayın bu yılın en popüler şifresi de geçen yıl olduğu gibi 123456 oldu. İnternet korsanlarının aklına ilk gelen şifrelerden biride bu olacaktır. Bu yüzden daha zor bir şifre mümkünse büyük küçük harf ve noktalama işaretleri de içeren rakamlar kullanın.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica