Android ve iOS’a ciddi bir rakip geliyor: Sailfish OS

sailfish-os-logo

Finlandiyalı teknoloji şirketi Jolla tarafından geliştirilen Sailfish OS, Android alternatifi işletim sistemi olarak Rusya pazarında büyük bir yer hedefliyor.

Günümüz mobil işletim sistemi pazarında neredeyse tüm telefonlar ya Android yada iOS kullanıyor. iOS sadece Apple ürünlerinde kullanıldığı için, Apple haricinde hemen hemen tüm markalar Android işletim sistemi kullanıyor. Alternatif olarak Black Berry ve Microsoft var fakat pazarda pek bir pay sahibi değiller diyebiliriz.

Özellikle Rusya tarafından Android ve iOS işletim sistemleri güvenilirlik açısından eleştirilere maruz kalıyor. Tekel haline gelmiş bu işletim sistemlerinin ciddi rakiplerinin olması gerektiğini düşünen Rusya bu noktada Sailfish OS’u destekliyor diyebiliriz.

sailfish-os

Rus Open Mobile Platform (OMP) firmasıyla anlaşma imzalayan Jolla, Rusya’daki aktif çalışmalarıyla da birlikte Sailfish OS’i çok daha yaygın hale getirmeyi ve 2025 yılına kadar pazardaki yaklaşık %95 oranındaki Android kullanımını %50‘ye kadar çekmeyi planlıyor.

Belki dünya genelinde diğer mobil işletim sistemlerine rakip olamayabilirler fakat Rusya gibi bir pazarın yarısını elde etmekte büyük başarı diyebiliriz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica