Sahte haberleri Notim ile tespit edin!

Geçtiğimiz ay yapılan Amerika başkanlık seçimleri sonrasında sahte haberlerle ilgili şikayetler oldukça artmıştı. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri sahte haberlere müsade etmekle suçlanmıştı. Suçlamaların ardından sahte haberler konusunda ciddi adımlar atılmaya başlandı.

Notim.press/ed yada tam adıyla Not Impressed (Etkilenmedim) girişimi, sahte haberleri ayırt etmeye yardımcı olacak.

Sahte haberleri ayırt etmek için yapmanız gereken, haberin linkini bu siteye kopyalamak. Sistem linki aldıktan sonra alternatifleri ve farklı faktörleri baz alarak size bir sonuç çıkartıyor. Alexa puanı, aldatıcı başlıklar, kullanıcıların sitede geçirdiği süre gibi faktörleri göz önünde bulundurarak size bir rapor hazırlıyor.

Pratiklik konusunda çok iyi bir yöntem olmadığını düşündüğümüz yöntem için Google Chrome eklentisi yapılmaya başlanmış. Yakın zamanda bu eklenti sayesinde link kopyalamak yerine direkt olarak size okuduğunuz sayfanın içeriğinin doğruluğu hakkında bilgi vereceğini düşünüyoruz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica