SSD fiyatları yükseldi!

SSD fiyatlarında yılın üçüncü çeyreğinde hareketlenme oldu. NAND yonga seti gelirlerinde, artan talebe bağlı olarak yüzde 19,6 oranında artış görülmesi, fiyatlarıda etkiledi. DRAMeXchange‘in araştırma direktörü Sean Yang‘a göre, bu yıl sonuna yaklaşırken SSD fiyatları yüksek seyredecek.

Haziran ayında ortalama 150 dolar olan 500 GB Samsung 850 EVO SSD, temmuz ayına gelindiğinde 160 dolara yükseldi.

Uzun bir süre bu fiyatlar ortalamasında satılan disk, Black Friday etkinliğinden önce 170 dolara kadar yükselmişti. 28 Kasım‘da fiyatı 114 dolara geriledi fakat Black Friday’den sonra 174 dolara kadar artış gösteren 850 EVO SSD, bir süre daha bu fiyattan gidecek gibi görünüyor. Elbette durum yalnızca 850 EVO SSD için geçerli değil, 3D NAND kullanan tüm SSD’ler için geçerli.

Çok fazla bir artış gibi görünmesede dolar üzerinden alışı ve satışı yapıldığı için ülkemizde 10 dolar zamlar 35 tl gibi bir rakama geliyor. Bu nedenle ufak görünen artışlar bizim için fazla maliyet olabiliyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica