Google, 2017’de tamamen temiz enerjiye geçiyor!

Google, 2017 yılında da yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırım yapmaya devam edecek. Google’ın açıklamasına göre 2017 yılında ihtiyaç duyacağı tüm enerji yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağını açıkladı.

Google, sahip olduğu kullanıcı ve tesisler bakımından en büyük şirketlerden birisi. Hal böyle olunca dünyanın bir çok bölgesinde de veri merkezlerine sahip. Google, bu veri merkezleri için ihtiyaç duyacağı tüm enerjiyi 2017 yılında yenilenebilir kaynaklardan elde etmek istediğini açıkladı.

Arama motoru, YouTube ve Gmail gibi popüler servislerinin yanı sıra bir çok platformda hizmet veren Google’ın 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu kadar fazla kullanıcıya hizmet vermek içinde dünyanın farklı yerlerinde veri merkezleri konuşlandırmış durumda. Bu veri merkezleri toplamda 13 adet ve saatte ortalama 5.7 terawatt enerji tüketiyor (2015 verilerine göre). Google altyapısı sorumlusu Joe Kava, “Dünyanın yenilenebilir enerji satın alan en büyük şirketiyiz. Adımlarımızın diğer şirketleri de harekete geçireceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuşarak bu süreçte ye almak istediklerini belirtti. Microsoft ve Amazon gibi dünya devlerininde bu sürece dahil olması bekleniyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica