5 adımda Instagram hesabınızı daha güvenli hale getirin

Aylık 500 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, sosyal medyanın en popüler uygulamalarından biri haline geldi. Hal böyle olunca güvenlikte önemli bir yere sahip oldu. Instagram hesabınızda kişisel gizliliğinizi sağlamak için çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz.

Konumunuzu gizleyin

Çekmiş olduğunuz fotoğrafları paylaşırken çektiğiniz yerin konumunuda ekleyebiliyorsunuz. Fakat evinizin, yazlığınızın herkes tarafından öğrenilmesi güvenlik açısından tavsiye edilmiyor. Bunun için daha önce konumunuzu eklediğiniz iletilerden konumu kaldırabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan “…” işaretine dokunduktan sonra gelen ekranda Düzenle seçeneğine dokunmanız yeterli. Ardından seçenekler arasında olan “Konumu Kaldır” seçeneğini seçerek önceden eklemiş olduğunuz konumunuzu kaldırabilirsiniz.

Instagram’ın konum bilgilerine otomatik ulaşmasını engellemek istiyorsanız, iOS için; Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisi > Instagram adımlarını takip ederek uygulamanının konumunuza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Tanımadığınız hesapları mutlaka engelleyin

Diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi Instagram’da da bot hesaplar yüzünden kullanıcılar fazlasıyla bunalıyor. Eğer sizi takip eden hesaplardan bot olduğunu yada kötü niyetli olduğunu düşündükleriniz varsa engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz kullanıcının profiline girdikten sonra sağ üst köşede bulunan “…” dokunduktan sonra gelen ekrana “Kullanıcıyı Engelle” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Etiketlendiğiniz gönderileri düzenleyin

Arkadaşlarınızın yada bot hesapların sizi etiketlemesini istemiyorsanız yada bunu yönetmek istiyorsanız, “Olduğum Fotoğraflar” sekmesine gidip ekranın sağ üstünde bulunan “…” işaretine dokunup, “Etiketleme Seçenekleri”den “Elle Ekle” seçeneğini seçerek etiketlediğiniz fotoğraflara sizin onayınıza sunmasını sağlayabilirsiniz.

Hashtag kullanımına dikkat edin

Eğer profiliniz dışarı kapalı yani gizli değilse, paylaşımlarda kullandığınız hashtag‘ler yüzünden iletileriniz başkaları tarafından görülebiliyor. Bunu istemiyorsanız hashtag kullanımını azaltabilirsiniz. Tabi fazla like almak istiyorsanız bu seçenek sizin için uygun değil.

Hesabınızı gizleyin

Eğer sadece izin verdiğiniz hesapların sizi takip etmesini istiyorsanız, hesabınızı gizli tutmanızı öneriyoruz. Bunun için Seçenekler > Gizli Hesap adımını takip ederek bu işlemi yapabilirsiniz. Bu ayardan sonra sizi takip etmek isteyenler sizin onayınıza sunulacak.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica