Jailbreak nedir? Jailbreak nasıl yapılır?

iPhone/iPad/iPod kullanıcıları için Jailbreak eskisi kadar önemli olmasada hala pek çok avantajlı yönü var. Uygulamaları ücretsiz olarak indirmenin yanında çeşitli sistem değişiklikleri ile iPhone/iPad/iPod’unuza güzel özellikler ekleyebilirisin.

Not: Jailbreak işlemini yapmadan önce mutlaka cihazının iTunes yada iCloud üzerinden tam bir yedeğini alın. Eğer işler yolunda gitmezse veri kaybı yaşamadan yedekten geri dönebilirsiniz.

Jailbreak nedir?

Jailbreak, Apple‘ın iPhone ve iPad gibi cihazlarına getirmiş olduğu yazılım kısıtılamalarını aşarak, birazda güvenlik ve kararlılıktan ödün vererek cihazınızı kişiselleştirmenizi sağlayan bir çeşit yazılım kırma yöntemi.

Jailbreak yapmak zararlı mıdır?

Jailbreak yaptığınız zaman cihazınız garanti dışına çıkmış oluyor ve güvenlik konusunda herhangi bir korumaya sahip olmuyorsunuz.

iOS Jailbreak nasıl yapılır? (iOS 9.3.3 sürümünde denenmiştir)

Bu yöntem ile iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone SE, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPad Pro, iPod Touch 6G gibi 64-bit cihazlardan birine Jailbreak işlemi yapabilirsiniz. Jailbreak yaparken kullanacağımız program Pangu jailbreak, iOS 9.2, iOS 9.2.1, iOS 9.3, iOS 9.3.1, iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3 sürümlerini desteklemektedir..

Pangu jailbreak’in “semi-tethered” olduğunu, yani cihazınızı her baştan başlattığınızda jailbreak uygulamasını tekrar çalıştırmanız gerektiğini önemle belirtelim.

1. Pangu Downloads sayfasını açın ve Pangu jailbreak .ipa dosyasını ve işletim sisteminize uygun Cydia Impactor aracını indirin.

2. iPhone‘unuzu, iPad‘inizi veya iPod Touch‘ınızı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

3. Bilgisayarınızda Cydia Impactor yazılımını çalıştırın.

4. İlk adımda indirdiğiniz .ipa dosyasını bulun ve Cydia Impactor’e sürükleyip bırakın.

5. Ekrana “Apple Developer Warning” başlıklı bir yazı gelirse, OK’e tıklayın.

6. Apple ID‘nizi girmeniz gerekecek, böylece .ipa dosyasını ücretsiz Apple geliştirici sertifikasıyla imzalayacaksınız. Apple ID’nizi vermek istemiyorsanız, yeni bir Apple ID oluşturup bu ID’yi kullanabilirsiniz.

7. Apple ID’nizi ve parolanızı girin ve OK’e tıklayın.

8. Cydia Impactor, cihazınıza Pangu jailbreak uygulamasını yükleyecek. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bu sırada keychain’le ilgili bir mesaj görürseniz, Allow (İzin ver) düğmesine tıklayın.

9. adım: Cydia Impactor, jailbreak uygulaması yüklendikten sonra üçüncü adımdaki ekrana geri gidecek. Cihazınızda giriş ekranına dönün. Pangu jailbreak uygulamasını görüyorsanız, uygulamayı başarıyla yüklediniz demektir.

10. Ayarlar > Genel > Cihaz Yönetimi yolunu izleyin. Burada az önce girdiğiniz Apple ID’yi ve geliştirici profilini göreceksiniz.

11. Geliştirici profiline dokunun ve Trust düğmesine dokunun. Onay vermeniz gerekirse Trust‘a dokunun.

12. Giriş ekranına dönün ve Pangu uygulamasını çalıştırın. Ekrana uyarılarla ilgili bir soru gelirse Tamam’a dokunun.

13. Start düğmesine basın ve cihazınızı kilitleyin.

14. Böylece jailbreak işlemi başlayacak. İşlem tamamlandığında giriş ekranı baştan başlatılacak (respring). Jailbreak tamamlandığında ve cihazınız baştan başladığında giriş ekranına gidin; burada Cydia’yı göreceksiniz.

Jailbreak semi-tethered (yarı-bağımlı) olduğundan, cihazınızı her baştan başlattığınızda Pangu jailbreak uygulamasını tekrar kullanmanız gerekiyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica