32 Bit Windows ile 64 Bit Windows arasında ne fark var?

32 Bit ve 64 Bit terimlerini en az bir kez duymuşsunuzdur. İşte bu Bit nedir ne işe yarar Windows 32 Bit ile Windows 64 Bit arasında ne fark var size açıklamaya çalışacağız.

Bit sayısı nedir?

Bilgisayar mimarinizin 32 Bit yada 64 Bit olması işlemcinize göre belirlenir. 64 Bit işlemciler 32 Bit işlemcilere göre daha fazla bilgiyi tutup işleyebilirler, bu yüzden daha güçlülerdir.

32 Bit, 2^32 olası adrese sahipken 64 Bit, 2^64 adrese sahiptir. 4 GB ile 18 milyar GB arasındaki fark, 32 Bit ve 64 Bit arasındaki farkı açıkça gösteriyor.

Peki Windows için 32 yada 64 Bit olması neyi ifade ediyor?

64 Bit işlemciye sahipseniz, bu işlemcinin avantajlarından faydalanmak için 64 Bit işletim sistemi kullanmalısınız. Windows’un 32 Bit sürümü 64 Bit işlemciyle çalışır ancak işlemcinin ek gücünü kullanmayacaktır. 64 Bit Windows’u 32 Bit işlemcili bir bilgisayara yükleyemezsiniz.

32 Bit Windows en fazla 4GB RAM’i desteklerken 64 Bit Windows’ta bu sınırı aşabilirsiniz. 64 Bit Windows’ta fark edeceğiniz diğer bir nokta, Program Files klasörünün Program Files ve Program Files (x86) olarak iki klasöre ayrılmış olmasıdır.

32 Bit ve 64 Bit programlar: Bazı yazılımların sadece 32 Bit sürümü bulunurken, bazı yazılımlar seçimi size bırakıyor. Bazıları ise doğru sürümü otomatik olarak seçip yüklüyor. 64 Bit Windows kullanıyorsanız, mümkün olduğunca 64 Bit yazılımları tercih etmenizde fayda var.

64 Bit sürüm yazılımlar sizi hızdan uçurmayacak olsa da, 64 Bit’in ek güvenlik özelliklerinden faydalanabilir ve 32 Bit sürümüne göre daha verimli ve kararlı çalışabilir.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica