iPhone ile daha iyi fotoğraflar çekmenin püf noktaları

iPhone‘unuz ile daha iyi fotoğraflar çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Singapurlu fotoğrafçı Ivan Kuek iPhone ile daha iyi fotoğraflar çekmenin sırlarını paylaştı.

Öncelikle yapmanız gereken fotoğrafı çekerken tıpkı bir kamera gibi iki elinizle birden telefonu tutmalısınız ve düzgün açılar için kendinize bir ufuk çizgisi belirlemelisiniz.

Diğer bir taktik ise ışık patlamalarıyla ilgili. Fotoğrafçının söylediğine göre ışıklarla güzel efektler yaratmak ve patlamanın önüne geçmek için önce özneye basılması gerekiyor. Yani ekranda gördüğünüz görüntüde belli bir alana parmağınızla dokunarak ışığı ayarlayabiliyorsunuz.

iPhone 7 üzerinde çift kamera ile geldiği için beraberinde güzel özelliklerde getiriyor, örneğin Portre modu. Bu mod ile fotoğraflara derinlik efekti verebiliyorsunuz. Fotoğrafçı Kuek, portre modunda daha iyi sonuçlar elde etmek için normal bir çekimden daha fazla ışığa ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Bu yüzden portre modunda çekilen fotoğrafların daha güzel görünmesi için ışığın fazla olduğu bir alanı tercih etmelisiniz.

Düşük ışıkta çektiğiniz fotoğraflarınızı uygulamalardan yardım alarak daha iyi hale getirebilirsiniz. Örneğin iOS cihazlar için en iyi seçeneklerden biri ProCamera uygulaması. Uygulamayı kullanarak fotoğraflarınızı çok daha profesyonel bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Işık ve beyaz dengesinden ISO ayarlarına kadar pek çok düzenleme modu uygulama ile birlikte geliyor. En iyi yanlarından bir taneside geceleri daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. ProCamera uygulamasını App Store üzerinden 12,99 TL’ye edinebilirsiniz.

Bir diğer faydalı uygulama ise Polaroid University. Bu uygulama ile slow motion videodan düşük ışık fotoğraflara kadar pek çok konuda fotoğraflarınızı iyileştirebilirsiniz. Polaroid University uygulamasını App Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

İşte iPhone ile çekilmiş bir kaç fotoğraf:

Ayrıca iPhone’da kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf uygulamalarını sizin için listeledik:

  • VSCO
  • Enlight
  • Afterlight
  • Camera+
  • Snapseed
  • PS Express

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica