Yerli arama motoru için resmi açıklama geldi

Yerli arama motoru ile ilgili ilk açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapıldı.

Bakan Ahmet Arslan, katıldığı bir organizasyonun ardından yerel bir kanalda yerli arama motoru ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ahmet Arslan’ın açıklaması:

“Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

Not: Evet tüm ülkeler böyle bir arama motoru sahip olmak isteyebilir, hatta dışardan bakıldığı zaman başka ülkelerin elinde bulunan serverlar üzerinden arama yapmak mantıksızda geliyor olabilir. Fakat şöyle bir durumda var, ülkemizde sürekli engellemelerle karşılaştığımız şu dönemde, “nasıl olsa yerli bir arama motorumuz var diğerlerine erişimi engelleyelim yada yavaşlatalım, yerli olanı kullansınlar böylece herkesi fişleyelim” -de denilebilir. Yorumu size bırakıyoruz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica