En kullanışlı Google servisleri

Google denildiği zaman çoğunluğun aklına arama motoru, gmail yada youtube geliyor. Fakat Google’ın sunduğu bir çok şeyden habersiz sayılırız. Bunların içinde sürücüsüz araç çalışmaları, akıllı ev sistemleri, sanal gerçeklik çalışmaları ve hayatımızı kolaylaştıracak bir çok servis bulunuyor. Bunlardan bazılarını sizin için listeledik:

Google Keep

Notlar alabileceğiniz ve hatırlatıcılar ekleyebileceğiniz güzel bir servis. Hem akıllı telefonlarda hem de masaüstü bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz.

https://keep.google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Skymap

Google Skymap, gökyüzünü ayağınıza getiriyor. Nasa uyduları, Sloan Digital Sky Survey ve Hubble Teleskopu tarafından çekilen görüntüleri izleyebileceğiniz, inceleyebileceğiniz meraklıları için çok güzel bir servis.

https://www.google.com/sky/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Books

Google Books ile 1500-2008 yılları arasında basılmış tam tamına 5,2 milyon kitap arasında içerik arayabiliyorsunuz. Araştırmalarınız için muhteşem bir kaynak diyebiliriz.

https://books.google.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Scholar

Profesyonel ve akademik araştırmalarınız için kullanabileceğiniz muhteşem bir kaynak.

https://scholar.google.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Number Speaker

Çok uzun bir sayının ingilizcesinin nasıl okunduğunu merak ediyorsanız tek yapmanız gereken şey Google arama çubuğuna sayırı yazarak eşittir eklemek ve sonrasında english yazmak. Böylece Google size o rakamın ingilizce nasıl okunacağını gösterecek.

Google Fonts

Tasarımcılar için bulunmaz bir nimet olan Google Fonts, online olarak yada indirerek istediğiniz fontları ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güzel bir kaynak.

https://fonts.google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Arts & Culture

Google Art Project ile dünyanın en iyi müzelerindeki sanat çalışmalarını yüksek çözünürlüklü olarak görüntüleyebilir, ziyaret edebilirsiniz.

https://www.google.com/culturalinstitute/beta/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Trends

Google’ı kullanarak her gün dünyanın dört bir yanında en çok arananları keşfedebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/trends/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Google Sound Search


Sound Search, tıpkı Shazam gibi düşünebilirsiniz. Merak ettiğiniz şarkıları Sound Search’e dinleterek kimin söylediğini yada şarkıların adını bulabiliyorsunuz. Ayrıca çıkan sonuçları isterseniz Google Play Store üzerinden satın alabiliyorsunuz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.ears&hl=tr adresinden detaylı bilgiye ve uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Google Animal Sounds

Google Animal Sounds ile binlerce hayvan sesine ulaşabiliyorsunuz. Merak ettiğiniz bir hayvanın sesini dinlemek için arama bölümüne hayvan sesleri (animal sounds) yazmanız yeterli.

Gboard

Google’ın iPhone telefonlar için özel olarak geliştirdiği bir klavye uygulaması. Gboard kullanarak google araması yapmanıza imkan tanıyor.

https://itunes.apple.com/us/app/gboard-new-keyboard-from-google/id1091700242?mt=8 adresinden detaylı bilgiye ve uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Google Calculator

Online olarak hesap yapmanıza yarayan güzel bir servis. Kullanmak için arama bölümüne örn; 3+1 yada daha detaylı işleminizi yazıyorsunuz Google anında hesaplayıp size sonucunu veriyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica