Geçmişten günümüze iPhone

10 yıl önce Steve Jobs ilk kez iPhone‘u tüm dünyaya tanıtmıştı. iPhone hayatımıza girmeden önce ekranın yarısı klavye olan yarım akıllı telefonları kullanmaya çalışıyorduk. İnternet siteleri mobilde görüntülenemiyor bu yüzden firmalar mobil telefonlar için sadeleştirilmiş mobil versiyonlar yapıyordu. iPhone tüm dünyanın aklını başından alarak bu duruma son verdi.

Apple‘In yıllarca süren yenilikleri bugünün standartlarını oluşturdu diğer bir deyişle iPhone bu dünyaya ilk adımı attı. O gün için çığır açan ilk iPhone acaba bugüne kıyasla gözümüze nasıl gelecek.

İlk iPhone EDGE yada 2G olan oldukça yavaş bir internet sunuyordu. Dokunmatik ekranı ve tasarımının yanı sıra modern akıllı telefonların gücü aslında uygulamalardan geçiyor. Ancak iPhone ilk tanıtıldığında App Store yoktu. Bunun anlamı o zaman Angry Birds, Instagram yada Pokemon Go gibi uygulamalar yoktu.

İlk iPhone’da duvar kağıdı değiştiremiyorduk sadece standart olan siyah arka plan ile geliyordu.

Kes/kopyala ve yapıştır seçenekleri ilk iPhone’dan tam 3 yıl sonra telefonlara geldi. İşletim sistemi kurmak yada güncellemek için bir bilgisayara bağlı olması gerekiyordu, Apple bu durumu tam 5 yıl sonra değiştirdi.

Ekranı yatay kullanarak mesaj atmak isterseniz bunu ilk iPhone ile yapamıyordunuz. Ayrıca mesaj ile fotoğraf göndermenizde mümkün değildi.

Yolunuzu bulmak için adım adım ne yapmanızı söyleyemiyordu yani Google Maps gibi navigasyon uygulamaları henüz yoktu. Kamerası oldukça zayıftı. Yalnızca 2 megapiksel görüntü kalitesine sahipti ve bu kameralarda video kaydı özelliği yoktu. 

Hafızası 4GB‘tı ve 499 dolar üzerinden satışı yapılıyordu.

iPhone’un ilk kez sahneye çıktığı günü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica