Android telefon nasıl hızlandırılır?

Android kullanıcılarının ortak sorunu gün geçtikçe yavaşlayan telefonları. Google Play uygulamaları, widget’lar, uygulama artıkları derken telefonlar kullanılmaz hale gelebiliyor. Android telefonları hızlandırmak için bir kaç önerimiz var.

Giriş ekranınızı temizleyin

Canlı duvar kağıtları, kullanılmayan uygulamalar ve kısa yolları, widgetler, Ram miktarı yada işlemcisi yeterli olmayan telefonlarda yavaşlığa neden oluyor. Özellikle Chrome gibi Ram cavarı olarak bilinen uygulamalardan giriş ekranına geri döndüğünüzde, önce boş bir giriş ekranıyla karşılaşabilirsiniz. Buna engel olmak için yapmanız gereken en basit işlemlerden biri giriş ekranınızı temiz tutmak.

Farklı Luncher yüklemeyi deneyin

Android’li telefonunuz ile birlikte gelen Launcher’lar, cihazınızı daha güzel göstermek ve öne çıkarmaya çalışmak için yüklenir. Aslında telefonunuzda çalışacak en hızlı Launcher olmayabilir. Play Store’dan hız için optimize edilmiş bir çok Launcher bulabilirsiniz. Nova Launcher sizin için iyi bir seçenek olabilir. Daha hızlısını yada sizin telefonunuzda daha hızlı çalışanı bulmak için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir.

Chrome kullanmamaya dikkat edin

Android için varsayılan tarayıcı Chrome geliyor. Chrome genel olarak kaynakları yoğun kullanan hatta tabiri caizse sömüren bir uygulama. İnternette gezinirken fazla sistem kaynağı tüketmemek için farklı bir web tarayıcısına geçebilirsiniz. Önerimiz Google Play’den de bulabileceğiniz Opera tarayıcı diğer tarayıcılara ve özellikle Chrome’a göre daha mantıklı çalışıyor.

Kullanmadığınız ve kötü uygulamaları silin

Optimize edilmemiş uygulamalar telefonunuzu ciddi anlamda yavaşlatabilir. Bu uygulamalar pilinizi gereğinden fazla tüketirken yavaşlamasınada neden olur. Bazen bu uygulamalar büyük firmalar tarafından da yapılabiliyor. Örneğin Snapchat‘in Android telefonlarda takılmalara ve yavaşlamaya neden olduğu biliniyor. Facebook uygulamasını kaldırdığınızda %15 daha fazla hıza ulaşabiliyorsunuz. Facebook‘u tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz fakat Snapchat’i maalesef başka bir uygulamada yada resmi uygulaması haricinde kullanmanızın imkanı yok.

Antivirüs programınızı kaldırın

Antivirüs uygulamaları telefonunuzu bir çok tehditten koruyor olsada ciddi anlamda yavaşlamasına neden oluyor. Arka planda sürekli çalıştığı ve her yeni işlemde bir tehdit oluşmaması için tarama gerçekleştirdiği için telefonunuz bazen kullanılmaz hale gelebiliyor. Google Play Store ve Amazon Appstore gibi bilinen resmi kaynaklardan uygulama indiriyorsanız telefonunuza virüs bulaşma ihtimali neredeyse yok gibi. Bu yüzden daha dikkatli bir kullanım ile birlikte antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Otomatik Senkronizasyonu kapatın

Sosyal medya uygulamaları, haberler, hava durumu ve otomatik eşitleme ile çalışan uygulamaları telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Bu uygulamaların fazla olması telefonunuzdaki yükün aynı oranda artmasına neden oluyor. Bu yüzden otomatik eşlemelerin zaman aralıklarını değiştirebilir, kapatabilir yada silinebilen uygulamaları tamamen silebilirsiniz.

Yeniden başlatmayı deneyin

Arada bir yeniden başlatmayı deneyin. Sistem yeniden başlama sonrasında sadece gerekli uygulamalar ile açılacağından telefonunuz bir nebze nefes almış olacaktır.

Not: Yöntemlerden hiçbiri işinize yaramazsa telefonunuzu formatlayabilir, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce yedek almayı unutmayın.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica